shadow

În etapa a III-a a Diviziei A la handbal feminin, SC Mureșul Tîrgu Mureș a pierdut partida disputată pe teren propriu cu CS Dacia Mioveni cu scorul de 23-24, după ce la pauză au avut avantaj de trei goluri (11-8). După o victorie la 6 goluri în prima etapă, 27-21 cu tânăra echipă CS Olimpic Tîrgu Mureș în prima etapă și un eșec surprinzător la Arad, 23-26 cu Crișul Chișineu Criș, formația mureșeană s-a prezentat la partida cu CS Mioveni cu un lot alcătuit din doar 9 jucătoare. Alte cinci au fost prezente pe bancă, dar toate cu probleme medicale. În aceste condiții, întâlnirea cu argeșencele se anunța una dificilă. Cu toate acestea, lucrurile nu au stat chiar așa, adversarele dovedindu-se o echipă modestă. Mureșencele au condus pe tabelă aproape pe durata întregii partide, în mai multe rânduri cu patru goluri, dar au cedat spre final îndeosebi din cauza lipsei de inspirație în fazele decisive. Adversarele au prins curaj și au luptat cu ardoare pentru fiecare balon, reușind să le anihileze pe Stângu și Bucin, principalele marcatoare. O mare „contribuție” la această contraperformanță a avut-o portărița Petruneac, primind gol la aproape fiecare minge aruncată pe poartă, inclusiv două goluri primate de la portarul advers, care a văzut-o ieșită din poartă. Mureșul a avut în ultimele minute șansa egalării, dar nu a găsit drumul spre poarta adversă și a reușit doar să împiedice desprinderea și să încheie partida cu o înfrângere la limită.

În cazul în care jucătoarele accidentate nu vor putea fi recuperate, se anunță o ediție foarte dificilă.

În partida cu CS Mioveni Stângu a fost principala marcatoare, cu 11 goluri, dintre care 8 în prima repriză. Celelalte goluri au fost înscrise de: Bucin 6, David 4 și Farcaș 2. Deci doar patru marcatoare, în timp ce de la oaspete au punctat 7 jucătoare, având-o în prim-plan pe Bojan, cu 9 goluri.