shadow

În etapa a IV-a a Ligii I de fotbal feminin, formația ASA a „smuls” în extremis un punct pe teren propriu în fața echipei bistrițene Heniu Prundu Bârgăului, scor 1-1 (0-0). Oaspetele au deschis scorul în minutul 80, iar Mădălina Boroș a egalat în ultimele secunde ale partidei. ASA a început acest meci la fel cum a încheiat sezonul trecut, adică abia a putut alinia un „11”, și în acela câteva jucătoare mai degrabă de „umplutură”, foarte tinere, fără experiență. A rezultat un joc modest, dominat totuși în prima repriză de echipa antrenorului Seches Carol, dar fără ocazii mari la cele două porți. Repriza secundă a fost mult mai animată și ocaziile de gol au început să apară. Pe de o parte, bistrițencele s-au dovedit a fi o echipă mai omogenă și au creat deseori panică în careul în care portarul „improvizat” al mureșencelor a dat multe emoții, transformând mingi ușoare în lovituri de colț. La poarta adversă au fost câteva bune situații, dar oaspetele au avut un portar care a salvat în extremis în câteva rânduri. În ultimele minute s-a jucat pe contre, ambele formații încercând să speculeze inexactitățile din apărările adverse. Bistrițencele au reușit acest lucru cu 10 minute înainte de final, deschizând scorul cu o minge trimisă în plasă din fața porții, la o centrare pe jos la care mureșencele s-au arătat neputincioase. Forțând obținerea a cel puțin unui punct, roș-albastrele s-au aruncat în atac și au obținut în ultimul minut o lovitură liberă de la 18 metri. Barbási Kinga a trimis foarte bine, spre vinclul porții. Portărița a intervenit aproape miraculos și a respins mingea, dar internaționala de tineret Mădălina Boroș s-a aflat la locul potrivit și a trimis în poartă.

A fost salvat un punct în extremis, dar pentru fetele de la ASA nu se știe dacă nu a fost ultimul meci.